sklep@ekologicznerolnictwo.pl
727 696 266

17 marca 2021

Co się dzieje z roślinami?

Mimo dużych amplitud temperatur pomiędzy dniem i nocą, wegetacja na plantacjach nasiennych powoli się rozpoczyna. Co się dzieje obecnie roślinami? Pierwsze korzenie przybyszowe sygnalizują rozpoczęcie wegetacji, mimo, że jest ona jeszcze bardzo powolna.

Jarowizacja zaszła i proces ten można dostrzec po przecięciu roślin, które delikatnie ukazują zawiązki kłosa. U zbóż jest to bardziej widoczne. Pora więc (jeśli warunki pogodowe pozwolą) na wysiew nawozów azotowych. Dobrym rozwiązaniem jest saletra amonowa, która – w przypadku wzrostu temperatury – nie spowoduje dużych strat. Regeneracja roślin nastąpi dość szybko po zimnie, ale nie spowoduje rozhartowania roślin. Warto więc dobrze rozdzielić (na plantacje nasienne) dawki traw na dwie: jedną na ruszenie wegetacji, a drugą za ok 3 tyg.

Jest zima – więc musi być zimno.

Co się dzieję z naszymi plantacjami zimą, gdy mieszkamy w strefie klimatu umiarkowanego? Rośliny, które są uprawiane na naszych terenach, przystosowały się do czterech pór roku. Klasyczne warunki zimowe są niezbędne do tego, aby trawy, zboża oraz inne uprawne rośliny ozime prawidłowo rosły i się rozwijały.

Prawidłowej jarowizacji sprzyja spadek temperatur jesienią i zimą. Innym – podstawowym czynnikiem sprzyjającym temu procesowi jest również zmiana długości dnia. Śnieg i ujemna temperatura muszą więc „iść” w parze.

Nagłe, niekorzystne mrozy.

Gdy brakuje okrywy śnieżnej i występują ujemne temperatury połączone z silnym wiatrem, wiele roślin na plantacjach nasiennych wymiera. Nagłe mrozy są niekorzystnym zjawiskiem, ponieważ rośliny mogą nie zdążyć się zahartować i słabo zimują. Efektem tego stanu rzeczy jest zawsze niższy plon. Z drugiej strony, gdy nie ma mrozu, a pod pokrywą śnieżną panują dodatnie temperatury gleby, choroby i szkodniki nie giną. Wraz z rozpoczęciem wegetacji na polach postępują wówczas choroby liści oraz pędów. Panują również szkodniki. Bez mrozu wiele chwastów „przezimowuje”, więc idealną sytuacją jest stan, w którym panuje mróz i pokrywa śnieżna. Nasze plantacje przezimują w spokoju, a ilość patogenów, szkodników i chwastów, które obniżają plony roślin uprawnych znacznie się zmniejsza.

Ostatnie wpisy

Wegetacja na plantacjach nasiennych
W ciągu ostatnich kilkunastu dni panują już dodatnie temperatury i dzięki nim rozpoczęła się wegetacja na plantacjach nasiennych. Można również ...
Czytaj dalej
Azot
Azot (N) jest bardzo ważnym pierwiastkiem, ponieważ dzięki niemu rośliny szybciej wzrastają i odpowiada za wielkość oraz jakość masy produkowanej ...
Czytaj dalej
Dlaczego nie warto kupować mieszanek nasion traw ze źródeł nieznanego pochodzenia?
W Internecie coraz częściej można znaleźć mieszanki traw, które kuszą atrakcyjną ceną i zachęcają do zakupów. Niższa cena, zwłaszcza taka, ...
Czytaj dalej

O nas

Zaopatrujemy rolników w nasiona, aby mogli prowadzić ekologiczne uprawy. Posiadamy stałych partnerów w zakresie zakupu i sprzedaży materiału siewnego oraz nasion.

Kontakt

ul. Górna 5/14
10-040 Olsztyn
sklep@ekologicznerolnictwo.pl
+ 48 727 696 266
©Biosfera | Wszelkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram