sklep@ekologicznerolnictwo.pl
727 696 266

25 marca 2021

Dlaczego nie warto kupować mieszanek nasion traw ze źródeł nieznanego pochodzenia?

W Internecie coraz częściej można znaleźć mieszanki traw, które kuszą atrakcyjną ceną i zachęcają do zakupów. Niższa cena, zwłaszcza taka, która mocno odbiega od rynkowej, zazwyczaj wiąże się w ukrytymi mankamentami (lub niebezpieczeństwem), których nabywcy mogą nie dostrzegać. Warto więc być czujnym w sytuacji, w której wyznacznikiem atrakcyjności (i jakości) staje się jedynie cena. Wybierając mieszankę z nieznanego pochodzenia należy liczyć się z wieloma przykrymi niespodziankami.

Atrakcyjny wygląd niecertyfikowanych mieszanek pochodzących z niewiadomego źródła, mogą kusić i mylić czujność nabywców. Warto jednak pamiętać, że człowiek nie ma zdolności organoleptycznych, aby „od ręki” sprawdzić jakość surowca. Żeby upewnić się czy taka mieszanka jest w 100% „uczciwa” poddaje się ją badaniom laboratoryjnym.

Po co badania laboratoryjne?

Badania laboratoryjne maja zagwarantować zgodność składników oraz wartości nasion z informacjami, które producent umieszcza na etykietach. Analiza ogólnej czystości oraz składu mieszanki (wyodrębnienie nasion zadeklarowanych na etykiecie, sprawdzenie ilości chwastów, zanieczyszczeń organicznych i mineralnych), a także proces kiełkowania nasion mają zapewnić nabywcę, że kupowany przez niego surowiec  jest po prostu „uczciwy”.

Badania laboratoryjne służą również wyeliminowaniu ze składu mieszanek nasion zgniłych, spleśniałych, które są niebezpieczne, a także nasion miękkich, które w późniejszym okresie nie mają szans rozwinąć się w zdrowe siewki.

Certyfikaty

Potwierdzeniem dobrej jakości mieszanek nasion oferowanych przez producentów są certyfikaty. Odpowiedzialni producenci gwarantują nimi wysoką jakość „surowca” i deklarują wartości prezentowane na etykietach. Warto więc zwracać uwagę na ten element, który jest gwarancją potwierdzającą doświadczenie producentów.

Kupując nasiona i mieszanki warto być ostrożnym. Z rozwagą należy analizować oferty mieszanek i wybierać tylko te, które pochodzą od sprawdzonych dostawców. Te, które nie posiadają certyfikatów lub po prostu są źródłem wątpliwości, trzeba omijać z daleka.

Jeśli masz wątpliwości, jakie mieszanki nasion wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Ostatnie wpisy

Wegetacja na plantacjach nasiennych
W ciągu ostatnich kilkunastu dni panują już dodatnie temperatury i dzięki nim rozpoczęła się wegetacja na plantacjach nasiennych. Można również ...
Czytaj dalej
Azot
Azot (N) jest bardzo ważnym pierwiastkiem, ponieważ dzięki niemu rośliny szybciej wzrastają i odpowiada za wielkość oraz jakość masy produkowanej ...
Czytaj dalej
Dlaczego nie warto kupować mieszanek nasion traw ze źródeł nieznanego pochodzenia?
W Internecie coraz częściej można znaleźć mieszanki traw, które kuszą atrakcyjną ceną i zachęcają do zakupów. Niższa cena, zwłaszcza taka, ...
Czytaj dalej

O nas

Zaopatrujemy rolników w nasiona, aby mogli prowadzić ekologiczne uprawy. Posiadamy stałych partnerów w zakresie zakupu i sprzedaży materiału siewnego oraz nasion.

Kontakt

ul. Górna 5/14
10-040 Olsztyn
sklep@ekologicznerolnictwo.pl
+ 48 727 696 266
©Biosfera | Wszelkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram