Wartościowa pasza w dużej mierze zależy od mieszanki nasion traw. Ich prawidłowy dobór przekłada się na wysoką jakość paszy. Warto pamiętać, że mieszanka traw – w przeciwieństwie do zasiewów jednogatunkowych – odpowiada za uzyskiwanie większych plonów, a ich zróżnicowany system korzeniowy przeciwdziała również degradacji gleby.
Użytki kośne czy pastwiska to miejsca, w których z powodzeniem można stosować nasiona traw oraz ich mieszanki. Zielonka z mieszanki traw ma również wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać do bezpośredniego skarmiania, można sporządzać z niej sianokiszonkę lub wykorzystywać ją jako wartościowe siano.
Mieszanki łąkowe oraz kośno-pastwiskowe
Wśród mieszanek traw można spotkać np. mieszankę łąkową lub kośno-pastwiskową. Jakość nasion oraz ich właściwy dobór wpływa na wydajność oraz wartość energetyczną łąki. Optymalnie skomponowana mieszanka przekłada się na otrzymywanie większych korzyści z jej eksploatowania.
Mieszanka łąkowa charakteryzuje się intensywnością oraz silnym wzrostem. Gwarantuje wysokie plony, które mają wyższą zawartość węglowodanów oraz suchą masę. Mieszanka sprawdza się szczególnie w gospodarstwach, które wymagają wysokiego i niezawodnego systemu produkcji. Warto pamiętać, że różnorodność oraz szlachetność składników przekłada się bezpośrednio na obfity potencjał wzrostu, zwłaszcza tam, gdzie panują specyficzne lub trudne warunki.
Wśród niezliczonych gatunków nasion warto wybierać takie mieszanki kośno-pastwiskowe, które mają najlepsze właściwości podczas użytkowania przemiennego łąkowo-pastwiskowego. Ich wybór zapewni zwiększenie wydajności oraz wpłynie na lepszą jakość obsianych terenów. Polecana jest szczególnie w gospodarstwach, które zajmują się hodowlą
bydła mlecznego. Optymalny skład mieszanki wpływa na dobre zakiszanie paszy, dzięki czemu uzyskuje ona bardzo wysoką wartość energetyczna. Wieloletnia mieszanka idealnie nadaje się do odnowy użytków drogą podsiewu.
Zakładanie pastwisk na terenach trwałych użytków zielonych, a także na gruntach ornych wymaga silnych i wydajnych gatunków nasion traw. Warto wiec wybierać takie mieszanki, które nie wymagają specjalnego traktowania, cechują się wysoką odpornością, szybko się regenerują, a trudne – suche warunki są im nie straszne. Staranny dobór nasion traw pastewnych oraz motylkowych drobnonasiennych będzie skutkował dużymi plonami zielonej masy. W dodatku charakteryzują się wyjątkową cechą: umożliwiają szybkie odrastanie traw tuż po spasaniu dzięki czemu można uzyskać dużo częstszy pokos i w efekcie użytkowanie obsianych terenów jest bardziej efektywne.