7 kwietnia 2021

Wegetacja na plantacjach nasiennych

W ciągu ostatnich kilkunastu dni panują już dodatnie temperatury i dzięki nim rozpoczęła się wegetacja na plantacjach nasiennych. Można również zauważyć, że na większości plantacji nasiennych rolnicy zastosowali już pierwszą dawkę azotu startowego. Co więc będzie się działo z naszymi plantacjami w najbliższym czasie?

Na plantacjach traw i zbóż trwa obecnie krzewienie. Za chwilę pierwsze międzywęźle zacznie się wydłużać, węzeł krzewienia będzie się podnosił i nastąpi faza strzelania w źdźbło. Niebawem na plantacjach konwencjonalnych trzeba będzie zastosować drugą dawkę azotu.

Warto przypomnieć, że azot niesie wiele dobrodziejstw. Jego stosowanie (w celu rozbudzenia wegetacji) wczesną wiosną działa bardzo efektywnie na plon nasion. Należy pamiętać, aby nie stosować dużych dawek azotu, ponieważ mogą powodować wyleganie plantacji. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do opóźnionego terminu aplikacji azotu. Zwiększa się wtedy udział pędów wegetatywnych, dojrzewanie się opóźnia i – również jak przy zbyt dużych dawkach azotu – powoduje wyleganie.

Oprysk na chwasty dwuliścienne. Wiosną warto zwrócić na to uwagę.

Na plantacjach konwencjonalnych, zwłaszcza tam, gdzie nawożenie azotem jest intensywne, zaleca się wykonie zabiegów przeciw wystąpieniu chorób grzybowych (T1). Optymalnym terminem na przeprowadzenie zabiegu T1 jest początek fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka.

Plantacje o słabej kondycji.

Plantacje nasienne, które są w słabej kondycji można wesprzeć mikroelementami dolistnymi. Warto pamiętać, aby dokarmianie stosować w najbliższych dniach oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Taki zabieg warto połączyć np. z zabiegiem T1 na choroby grzybowe. Może być również aplikowany jako dodatkowe wsparcie przy krzewieniu.

Na rynku można spotkać różne zestawy do kompleksowego – dolistnego – stosowania. Tworząc mieszanki z różnych środków należy pamiętać o prawidłowych zasadach sporządzania takich mieszanin.

Jeśli plantacje drugoroczne traw są przyhamowane przez pozostałości po pleśni śniegowej; znajduje się na nich dużo suchej masy lub chcąc plantacje pobudzić, należy je przebronować.

Ostatnie wpisy

ZAPYTANIE OFERTOWE z dnia 22.07.2024 r. zostało unieważnione w dniu 23.07.2024 r.
Przedmiot zamówienia: Organizacja serwisu kawowego i serwisu obiadowego oraz przygotowanie sali na spotkanie w ramach projektu „Opracowanie systemów upraw współrzędnych ...
Czytaj dalej
Wegetacja na plantacjach nasiennych
W ciągu ostatnich kilkunastu dni panują już dodatnie temperatury i dzięki nim rozpoczęła się wegetacja na plantacjach nasiennych. Można również ...
Czytaj dalej
Azot
Azot (N) jest bardzo ważnym pierwiastkiem, ponieważ dzięki niemu rośliny szybciej wzrastają i odpowiada za wielkość oraz jakość masy produkowanej ...
Czytaj dalej

O nas

Zaopatrujemy rolników w nasiona, aby mogli prowadzić ekologiczne uprawy. Posiadamy stałych partnerów w zakresie zakupu i sprzedaży materiału siewnego oraz nasion.

Kontakt

ul. Pszczela 16/1B
11-034 Tomaszkowo
©Biosfera | Wszelkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram